چوب ترمو چیست؟

چوب ترمو یک نوع چوب فرآوری شده زیبا و پایدار است که با استفاده از عملیات حرارتی عاری از مواد شیمیایی تولید می شود.

چوب ترمو چطور تولید می‌شود؟

چوب ترمو با حرارت دادن چوب نرم تا دمای 180 تا 230 درجه در کوره های مخصوص محفظه تا 96 ساعت ایجاد می شود. بخار به عنوان یک گاز محافظ استفاده می شود و از شکسته شدن چوب و آسیب دیدن آن در طول درمان جلوگیری می کند.

‌ویژگی‌های چوب ترمو

این نوع چوب  به دلیل اینکه در معرض گرمای شدید قرار میگیرد عمق هسته چوب خشک می شود و باعث می شود تمام رطوبت از چوب خارج شود. بنابراین ترمووود نسبت به تغییرات رطوبت به شدت مانند چوب های بدون درمان واکنش نشان نمی دهد (خطر تورم ، ترک خوردگی و جمع شدگی کاهش می یابد) ، و باعث می شود شکل خود را به مراتب بهتر حفظ کند. چوب حتی در دمای بالا شیره یا رزین ترشح نمی کند و از نظر اندازه پایداری زیادی دارد.

 

یکی دیگر از ویژگی های چوب ترمو  طول عمر بالای آن است. هنگامی که چوب با حرارت درمان می شود، طول عمر متوسط ​​آن طولانی می شود. این بستگی به گرمای دقیق چوب در مورد مدت زمان انتظار عمر آن دارد، اما به طور کلی هرچه درجه حرارت بالاتر باشد ، طول عمر بیشتر می شود.

همچنین این چوب داراب عایق بندی بهبود یافته است چون  چوبی که تحت عملیات حرارتی قرار گرفته است بسیار متخلخل تر از چوب های تصفیه نشده است و به طور قابل توجهی خواص عایق آن را بهبود می بخشد.

کاربرد‌های چوب ترمو

چوب ترمو به دلیل مقاونتی که دارد کاربرد مختلفی دارد که بیشتر در مصارف بیرونی مانند نمای ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد.